W jaki sposób dbać o psa? Dobór karmy

Niestety w psychologii pieska nie jesteśmy w stanie mówić o jego samodzielnym myśleniu, a dzieje się tak, wobec tego, iż większość czynności psa opiera się po największej części na instynktach. Wiele zachować pieska, jakie jesteśmy w stanie obserwować, na co dzień wywodzi się z jego strasznej przeszłości. Zachowaniami tymi są na przykład: kopanie w ziemi, zagrzebywanie własnych odchodów oraz kręcenie się w kółko. Psie popędy sprawiają, ze wie on w jaki sposób zachować się w danej sytuacji, jednakże posłuszeństwo pieska w stosunku do człowieka zależy przede wszystkim od polecenia, jakie pozostanie mu wydane.

Każdy pies, jaki uczony jest od okresu szczenięcego wie, że właściwe wykonanie polecenia wydanego mu przez właściciela zagwarantuje mu nagrodę, w formie cukierka czy też pieszczoty. Dobrą opcją jest także dobra karma, jaka ma okazję służyć jako nagroda – znacznie więcej na premium sucha karma dla psa. Pies w okresie, kiedy żył na wolności, zawsze żył w grupie, w której to panowała miarodajna hierarchia.

Taka hierarchia wśród psów istnieje do dziś, skutkiem tego mimo faktu, iż pies został udomowiony, a również pozbawiony swoich naturalnych towarzyszy, można ogłosić, iż dla niego sforą zastępczą jest towarzystwo ludzi, którzy mieszkają z nim w jednym domu. Z tego także względu każdy udomowiony pies niezmiernie szybko przyzwyczaja się do osoby, jaka jest jego właścicielem, bądź również, jaka zazwyczaj przebywa w mieszkaniu. Taką osobę uważa on za najistotniejszą w grupie oraz zawsze jest jej posłuszny.

Z kolei pies innych domowników traktuje zazwyczaj na równi z sobą, a czasami nawet próbuje wybić się w hierarchii ponad nich, wobec tego zdarza się, iż nie zawsze spełnia wydane mu poprzez nich polecenia, a czasami wprost całkiem ich ignoruje. W hierarchii z dziećmi, pies uważa, że znajduje się ponad nimi, bowiem twierdzi je za osoby słabe, jakim ciągle przydatna jest opieka. Z tego również względu czuje się za nich odpowiedzialny i broni je przed trudnościami.

Related Posts

Dodaj komentarz