Jak tablice sensoryczne wpływają na ogólny rozwój dzieci

O tym, jak bardzo różnego rodzaju edukacyjne zabawki wpływają na ogólny rozwój dzieci, napisano już wiele artykułów. Jedną z bardziej polecanych tego typu zabawek są tablice manipulacyjne, które od pewnego czasu zaczęły się cieszyć rosnącą popularnością wśród opiekunów. Takie tablice oferowane są w wielu miejscach, można wybierać zarówno wśród małych jak i dużych modeli. Z reguły są złożone z płyty zrobionej z drewna lub sklejki, do jakiej zostały przyczepione rozmaite przedmioty do zabawy.

Wszystkie elementy takich tablic w jakiś sposób mogą być przekręcane, przesuwane, naciskane albo obracane, przez co dzieci mogą na nich ćwiczyć nowe umiejętności. Takimi przedmiotami jest praktycznie wszystko, co będzie ze sobą niosło jakieś edukacyjne wartości. Bardzo często tablica sensoryczna zawiera koła zębate, pokrętła i suwaki, ale też rozmaite przedmioty z przyciskami. Bardzo dobrze też sprawdzają różnego rodzaju rurki, do jakich można wrzucać kulki czy inne przedmioty, a także cymbałki, dzwonki czy trąbki.

Tablice tego typu mogą być używane już przez roczne maluchy, lecz niejednokrotnie i sześcioletnie dzieci będą na zabawie spędzać długie godziny. Lecz nie tylko o zabawę będzie chodzić, lecz również o rozwój zdolności manualnych i wyobraźni, a w tym tablica edukacyjna dla dzieci naprawdę świetnie się sprawdza. Każdy element tablicy edukacyjnej jest jakimś wyzwaniem, a żeby coś otworzyć czy przesunąć, czasami trzeba się trochę postarać. Taka forma zabawy stymuluje różne zmysły, nie tylko wzrok i dotyk, lecz bardzo często także słuch. Do tego może dzieci nauczyć cierpliwości i skupienia, czyli cech tak przydatnych w dorosłym życiu.

A równocześnie przez to, że wszystkie elementy są bezpieczne, to nie ma ograniczeń aby zaspokajać swoją ciekawość. Maluchy wszystko mogą dotykać, wszystko nacisnąć czy przesunąć, i w ten sposób zobaczyć, jak konkretne rzeczy działają i jakie jest ich zachowanie. Wykonane porządnie tablice edukacyjne z pewnością będą świetną zabawką przez wiele lat, i dzień po dniu będą uczyć maluchy nowych umiejętności.

To warto też przeczytać:

Dodaj komentarz